Zdeněk Sejček

Zdeněk Sejček (2.prosince 1926)je historik umění, malíř, grafik a pedagog. V současné době žije v Ronově nad Doubravou. Je členem Sdružení českých výtvarných teoretiků a kritiků. Jako akademický malíř se věnuje krajinomalbě, kresbě, grafice a knižní ilustraci.


Život a dílo.
V Kutné Hoře absolvoval Lindnerův koedukační učitelský ústav. Poté studoval obor výtvarná výchova na 
Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze u profesorů Cyrila BoudyKarla Lidického a Martina Salcmana. Současně vystudoval geografii na Přírodovědecké fakultě téže univerzity. V letech 1967-1971 studoval estetiku a dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy u Dr. Luďka Nováka. Po absolvování základní vojenské služby vyučoval estetiku na pedagogickém semináři Vysoké školy zemědělské v Praze a výtvarnou výchovu a estetiku na gymnáziu a Střední pedagogické škole v Čáslavi. Celkem 25 let byl předsedou Klubu přátel výtvarného umění v Čáslavi. Je zakladatelem regionální Galerie Antonína Chittussiho v Ronově nad Doubravou.

V roce 1947, při přípravě výstavy k 100. výročí narození malíře a krajana Antonína Chittussiho, se seznámil s Vojslavou Pruchovou, sestrou malíře Jindřicha Pruchy, který tragicky zahynul v prvních týdnech 1. světové války. Vzniklo tak dlouholeté přátelství a dlouhodobá plodná spolupráce, která vyústila nejprve ve vydání rozsáhlé publikace Jindřich Prucha v dopisech a vzpomínkách, 1988, paralelně vznikala monografie s názvem Jindřich Prucha: Kresby, kterou v r. 2004 vydala Národní galerie v Praze. Dalšímu malíři z kraje pod Železnými horami Antonínu Chittussimu věnoval své dílo Mladý Chittussi: Monografická studie o mládí a rané tvorbě umělce1965. Jeho publicistická činnost je spjata s časopisem Umění a řemesla, kde průběžně uveřejňuje statě o historii umění v čáslavském regionu. Jako spoluautor se též podílel na vlastivědných publikacích o kraji pod Železnými horami (Almanach Ronova nad Doubravou, 1998 a Tam, kde teče Doubravka, 1998).