RYBNÍKY
O ronovských rybnících nemáme bližších zpráv než jsou záznamy v kronikářských zápisech, které však neudávají léta vzniku. Dá se však předpokládat, že se doba založení rybníků v Ronově nad Doubravou shoduje se založením panského sídla, jehoš vznik spadá do 16. století (podla A. Sedláčka po r. 1578). 

 

Rybník BERAN 
Bezesporu k nejstarším rybníkům patří Sádecký na mapách označovaný Beran. Leží na bezejmenném potoce, protekajícím v místech vlakového podjezdu směr k Bousovu. V oblasti ronovských rybářských sádek při silničním výjezdu směrem na Žleby se mu říká Sádecký. Ten napájí jmenovaný rybník i když většina vody jej obtéká a vlévá se do nedaleké Doubravy v místech bývalého brodu u Sádeckého mostu.Název Beran lze odvodit od stavidla, jimž se voda vypouštěla. Uzávěr stavidla byl těžký, takže se musel zatloukat beranem (palice, kláda) a celému stavidlu se říkalo beran. Jiné vysvětlení se odvozuje od býváleho nájemce Františka Berana, kerý byl v září 1877 zvolen starostou Ronova a tuto funkci vykonával až do listopadu 1881. Zdá se však, že pro mladší generaci je název rybník Sádecký (lidově Sáďák) bližší, i když kartografické pojmenování Beran přetrvává až do dnešní doby. Rybník je nádrží chovnou. Jeho výměra je cca 1 ha.
 
 
 
 
 
Rybník NOVÝ 
Při severovýchodním okraji města leží největší ronovský rybník zvaný Nový nebo také Velký. Již samotný název říká, že vznikl později než ostatní rybníky. Záznamy o něm se nedochovaly. Pochází pravděpodobně z první poloviny 19. století. Má tvar trojuhelníkový. v letech 1968/1969 byl vybagrován a tím značně prohlouben a zvětšen. Upraveny, zpevněny a zvětšeny byly také hlaní hráze. Jeho rozloha je 7 ha. Napájí ho odbočka Lovětínského potoka, která vede od Zavratce. Je rybníkem sportovním : vletních měsících slouží jako vodní plocha ke koupání, zvláště jeho severní břeh, posázený vzroslými topoly (převzato z Almanachu).
 
 
 
 
 
Rybník UTOPENEC 
Leží 1/2 km od Ronova nad Doubravou. Jeho pojmenování lze odvodit z pomístního názvu. Okolní půda je bažinatá takže rybník se jeví jako utopený, leží níže než okolní krajina. Nebudeme však daleko od pravdy, když název přisoudíme tajemnost místa - jistě zde působila i lidská fantazie. Zapsal se i do našeho výtvarného umění. Jeho zpodobnění od A. Chittussiho z roku 1877 je součástí stálé expozice českého výtvarného umění v Národní galerii v Praze. (převzato z Almanachu).
 
 
 
 
 
Rybník HORNÍ
V poředí čtvrtým rybníkem je Horní neboli zadní (1.16 ha). Proti rybníkům je předcházejícím oba názvy vystihují polohu. Jeho rozloha je malá a slouží jako chovná nádrž. 
 
 
 
 
 
Rybník FARÁŘKO (cca 4 ha) leží vlevo od silnice před Mladoticemi získal svůj název v bývalých zádušních statcích. V šedesátých letech 20. století byl pro svoji mělkost na několik let vypuštěn a změněn v pole. Později byl opět na čas obnoven jako rybník chovný. Rozloha jeho vodní plochy nepřesahovala 1/2 ha a vždy značně kolísala. V sočastné době je zarostlý rákosím
 
 




.